Program 16. ročníku

 
Vše se připravuje! Buďte trpěliví. Děkujeme!

POZOR! Film Sokolov se letos po letech navrací do prostor Městského domu kultury Sokolov na náměstí Budovatelů blízko historického centra města.

Dveře MDK i festivalu jsou otevřeny každému, vstup na všechny součásti programu je zdarma, napiště si o svou akreditaci ještě dnes – info@filmsokolov.

PÁTEK 16.10. | SOBOTA 17.10. | NEDĚLE 89.10. | DOPROVODNÝ PROGRAM

pátek 16. 10. 2015

16:30

Širín Režie: Abbas Kiarostami, Írán, 2008, 92 min.

Jaké je to dívat se na film z druhé strany? Je návštěva kina zážitkem kolektivním, či individuálním? Nakolik si do filmu projektujeme vlastní životní zkušenost? Tyto otázky vzbuzuje sugestivní filmový experiment íránského režiséra Abbase Kiarostamiho, jenž nabízí hned dva filmy – jeden na plátně a druhý v hledišti. Tragický milostný příběh princezny Širín je vyprávěn skrze prožívání filmových divaček, za jejichž tvářemi můžeme tušit další osobní dramata.

18:30

Stanislav Komárek: Půlka života a půlka smrti (v café P*del)

Profesor Stanislav Komárek (nar. 1958) přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, zabývá se etologií, vztahem kultury a přírody, biologickou estetikou a mnohými tématy na hranici biologie a filosofie.

Umí naše kultura pochopit smrt jinak, než jako trapné nedopatření, jako selhání medicínskoprůmyslového komplexu? Jak jsme přišli na to, že “máme nárok” na “život věčný” a jak si toto očekávání projikujeme na vědecká opatření a metody? Nebyl by nekonečně dlouhý život peklem? Úskalí našeho polárního myšlení. Proč je nám těžko se upřímně radovat z toho, jak jednou předáme své místo spolupracovníkům, svůj dům dědicům a nahamoněné biogenní prvky rostlinám?

20:00

Slavnostní zahájení

21:00

Zapadákov Režie: Ted Kotcheff, Austrálie/USA, 1971, 109 min.

Vánoční prázdniny v Austrálii, horko, vyprahlé pláně a jeden mladý učitel, který se ze zapadlé osady vrací za svou milou do Sydney. Jeho cesta je přerušena v malé vesnici, ve které několik dní marně čeká na odlet. Seznamuje se tu s místními a jejich stylem života, který se pohybuje mezi prací v dolech a opíjením se do němoty. Silné morální principy mladého intelektuála se pozvolna začínají ohýbat pod vlivem ztracených alkoholiků a letadlo do Sydney stále nikde… Stane se půlka cesty i jejím koncem?
Film Teda Kotcheffa byl v roce 1971 uveden v oficiální soutěži Cannes, po několik následujících dekád byl však film považován za ztracený. Před několika lety byl Zapadákov znovu objeven a téměř půlstoletí po svém vzniku zažívá svou renesanci – promítání na festivalech po celém světě doprovází ohlasy filmových kritiků, kteří Zapadákov řadí ke klasice australské kinematografie.

23:00

Sleepaway Camp Režie: Robert Hiltzik, USA, 1983, 88 min.

Uhlazenou atmosféru amerického letního tábora prosycenou sexuálním objevováním a střetáváním holčičího a klučičího pólu přetne série velmi nápaditých vražd.
Sleepaway Camp, unikátní slasher z roku 1983 a po dlouhou dobu jediné filmové dílo režiséra Roberta Hiltzika, který svou existenci ukotvil v advokátní kanceláři v New Yorku, aniž by tušil, že si jeho film během let vyslouží kultovní status. Dnes je tento kousek osmdesátkovou klasikou a modlou všech fanoušků béčkových hororů.
A pamatujte: nikdo nesmí odejít před koncem

od 22:00

DJ v café P*del

Tradičně skvělý DJ Deleuze.

sobota 17. 10. 2015

10:30

Se ztrátami se počítá Režie: Ulrich Seidl, Rakousko, 1992, 118 min.

Pohraničí Rakouska a Čech po pádu železné opony, kterým se otevírají hranice a spolu s nimi i netušené možnosti. Rakouský vdovec Sepp, který si chce na stará kolena najít ženu, dojíždí do české vesnice za vdovou Paulou. Lukrativnost jejich budoucícho svazku ukazuje Paule na výletech do rakouských supermarketů, sex shopů a jiných malebných ikon devadesátých let.
Inscenovaný dokument, tak typický pro kontroverzního režiséra Ulricha Seidla, sleduje kontrasty dvou diametrálně odlišných světů, v nichž mají lidé přes všechny drobné rozdíly i nepřekonatelné propasti stejné potřeby a sny. A tak jen zbývá položit si otázku v dnešní Evropě čím dál aktuálnější: co vlastně rozdělují státní hranice?

13:00

Vtip o Aťce Janouškové

14:00

Batalion Režie: Přemysl Pražský, Československo, 1927, 78 min.

Skvost němého film z roku 1927, který stojí díky propracovanému narativu a stylu za pozornost i dnes. Co se může vylíhnout v zapadlé putyce Batalion, kam zabloudí jeden advokát podvedený vlastní ženou? Zákoutí staré Prahy, špína, zločin a láska. A v jedné z hlavních rolí Karel Hašler.
Projekce bude doprovázena originální živou hudbou, kterou zajistí baskytara Tomáš Ledvina. Ten si svůj hudební doprovodný debut (k Hitchcockově Na šikmé ploše) odbyl letos na Letní filmové škole.

15:30

Sál ztracených kroků Režie: Jaromil Jireš, Československo, 1960, 11 min. (v café P*del)

Krátký absolventský snímek režiséra Jaromila Jireše z roku 1960. Digitálně upravenou verzi tohoto filmového experimentu, zrozeného na půdě FAMU, představí projekt 70let/70filmů.

16:00

Jindřiška Bláhová: Mezi světy / mezi stavy: rozpolcený průvodce po kinematografickém půlení (v café P*del)

Doktorka Jindřiška Bláhová (nar. 1979) přednáší na Katedře filmových studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, je šéfredaktorkou časopisu Cinepur.

Konstanta žánru, autorská krize, formální ekvilibristika, divácká pozice? Aneb co všechno může v kinematografii znamenat půlka.

18:00

Schmitke Režie: Štěpán Altrichter, Česká republika/ Německo, 2014, 94 min.

Příběh postaršího inženýra Schmitkeho se odehrává v Krušnohoří na rozhraní České republiky a Německa. Schmitke sem přijel opravit se svým kolegou větrnou elektrárnu. Mladý kolega však záhadně zmizí. Co všechno se může přihodit v městečku, jehož obyvatelé žijí dle svého vlastního řádu? Jedna porouchaná turbína signalizuje, že nastal čas opravit i něco uvnitř sebe. Netradiční debut režiséra Štěpána Altrichtera je česko-německou koprodukcí, která si pohrává s absurditou a atmosférickou mystikou krušnohorských lesů.

20:00

Poslední představení Režie: Peter Bogdanovich, USA, 1971, 118 min.

Co dělat na prahu dospívání v americkém maloměstě poloviny minulého století než chodit do jediného kina ve městě, užívat si každodennost a nechat dospělé, ať tomu jen s blahosklonným a vševědoucím úsměvem přihlížejí. Jenže kino je plíživě udoláváno novým médiem – televizí a ztráta dětství jde ruku v ruce se ztrátou lehkosti a iluzí. Život jednotlivců a život společnosti se lámou v tentýž okamžik a za dvojitým zlomem čeká neznámo.
Režisér a niterný cinefil Peter Bogdanovich zde vzdává hold klasickému filmu, který stejně jako maloměstské kino neodolalo tlaku nové éry. Film, který v sobě spojuje prvky Nového Hollywoodu a odkazy na velikány americké kinematografie, byl nominován na 7 Oscarů a dodnes je považován za jeden z milníků americké kinematografie

22:00

Vážná známost Režie: Klára Sodomková, Martin Juza, Česká republika, studentský film, 47 min. (v café P*del)

Jeden vztah, tři lidé, dva pohledy. Je ženský a mužský přístup opravdu tak odlišný?

23:00

Filmový kvíz v café P*del

Netradiční filmový kvíz aneb pocta hvězdám ČSFD. Vypněte chytré telefony a lámejte (si) hlavy.

23:45

Kdo to tančí o tyči? (café P*del)

Unikátní představení Kláry Vyhnánkové.

24:00/0:00

půlnoční filmové překvapení

Mlha přede mnou, mlha za mnou! Půlnoc je čas, kdy Popelka dotančí a zmizí z plesu. Hodina duchů. Hodina pohádek. Půlnoc, to je sobotně-nedělní půlnoční projekce Filmu Sokolov. Zapřáhněte bílé myši, přivažte prince k baru, zujte střevíce a vplujte do kinosálu… Překvapení!

od 22:00

Mejdan nahoře s v café P*del

Ano, tématem večírku je “nahoře s”. Tak prosím.

neděle 18. 10. 2015

10:00

Tradiční výlet s Vladimírem Bružeňákem po okolí Sokolova

STÁLÝ DOPOROVODNÝ PROGRAM

- pivo v kinokavárně – kuřárna v kině – lahůdky na rohu náměstí

A program se klasicky může změnit…