Program 17. ročníku

 

Dveře MDK i festivalu jsou otevřeny každému, vstup na všechny součásti programu je zdarma, napiště si o svou akreditaci ještě dnes – info@filmsokolov.

PÁTEK 13.10. | SOBOTA 14.10. | NEDĚLE 15.10. | DOPROVODNÝ PROGRAM

pátek 13. 10. 2017

16:30

Slovo (Ordet) režie: Carl Theodor Dreyer; Dánsko; 1955; 126 min

Potkají se v jedné dánské vesnici vědec, agnostik, fundamentalista a fanatický Johannes, přesvědčený, že je Ježíš Kristus – jak to může dopadnout? I v dobách, kdy čas plynul pomaleji, bylo těžké najít cestu k porozumění. Jsou si lidé přes vlastní sebestřednost ochotni naslouchat a spojit se v těžkých dobách pro jedinou naději? A je ještě možné věřit na zázraky? Dreyerův nadčasový snímek je bezpochyby zázrakem kinematografickým, především pro ty, kteří věří ve filmové obrazy.

19:00

Slavnostní zahájení (tradičně podpořil sokolovský pivovar Permon, děkujeme)

20:00

Spousta dětí, opice a zámek (Muchos hijos, un mono y un castillo) režie: Gustavo Salmerón; Španělsko; 2017; 90 min

Teleskopická vidlička, walkman, babiččiny obratle a křupavá bageta. Život režisérovy matky Julity charakterizují obskurní předměty, dobré jídlo a tři splněná přání – mít spoustu dětí, opici a zámek. Když se vám ale vše daří, přijde ekonomická krize… Portrét chaotické rodiny zobrazuje neuvěřitelné osudy jejích členů s odzbrojujícím humorem a současně se dotýká palčivých otázek španělské společnosti.

22:00

Jízda režie: Jan Svěrák; Česká republika; 1994; 90 min

Co definuje svobodu více než léto, otevřená silnice a vítr ve vlasech… Dvojice kamarádů vyráží na cestu s jasným cílem, nechat všechny starosti za sebou a žít okamžikem. Z počátku ideální plán naruší až koketní stopařka, libující si v provokativních hrách, často spojených s rizikem. Co zvítězí? Přátelství a původní myšlenka stojící za tímto výletem, nebo chamtivost a machismus? Road movie pracující se zavedenými žánrovými konvencemi, zobrazující touhu a nespoutanost, která každému divákovi připomene rebelské období mládí. Prostě pohoda, klídek a Pimp My Ride.

od 23:00

Dj Deleuze v Masce

Večírek se báječným DJ Deleuze v Maska Pub (Jednoty 2200, po hlavní směrem k nádraží, před mostem doprava).

sobota 14. 10. 2017

10:00

Tři přání režie: Ján Kadár a Elmar Klos; ČSSR; 1958; 96 min

Za sedmero JZD, pomníky padlých hrdinů a májovými průvody se v 50. letech rozprostíral hluboký socialismus. Tam v malém pavlačovém bytě žil soudruh Petr Doleček se svou ženou, malým synem a rodiči a společně netoužili po ničem jiném než si spokojeně žít. Jenže život rodiny ani vzdáleně pohádku nepřipomínal. Když si však jednoho dne Petr Doleček svým dobrým skutkem vysloužil tři kouzelná přání, rázem rodina získala nový byt, automobil a povýšení. Ale skutečně dokáže materie učinit člověka šťastným? A pokud ne, tak co se stane, když pohádka narazí na socialistický realismus?

12:00 PŘEDNÁŠKA

Hana Prokšová: Konec češtiny v Čechách? (Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR (jazyková poradna), Ústav českého jazyka a teorie komunikace a Ústav jazyků a komunikace neslyšících, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy)

Říká se, že čeština upadá a povlovně ji válcují internacionalismy, anglicismy, technicismy a další -ismy. Máme už pro naši mateřštinu chystat urnu? O češtině a její budoucnosti zauvažuje bohemistka, pro niž je jazyk denním chlebem.

14:00 sada krátkých filmů

Happy End režie: Jan Saska; Česká republika; 2015; 6 min

Pochmurný je čas. Mladí v autě poslouchají punk a kouří. Traktorista oře pole a pije pivo. Jen myslivci v lese radostně střílí přemnoženou zvěř a pijí. Cililink. Na zdraví! Další panák slivovice. Ratatata. Žádná zvěř. Nevadí. Cililink. Na zdraví! Ratatata. Cililink. Ratatata. Cililink. Ratatatatata… Zásah! Konečně se zadařilo, jedno mrtvé tělo bezvládně leží na zemi. Jenže místo jelena je to člověk. Animovaný snímek o lásce k alkoholu a také o tom, jak je těžké zbavit se mrtvoly, když se vám zčistajasna připlete do cesty.

Pandy režie: Matúš Vizár; Slovensko, Česká republika; 2015; 12 min

Před několika tisíci lety spatřila světlo světa první panda. Prostě se to stalo, ostatně jako všechno ve vesmíru, jen čistou náhodou. Nehledejme, prosím, za tím žádný vyšší smysl. A od té doby na planetě Zemi existuje černobílý huňatý medvěd, který je odsouzen k neustálému přežvykování stonků bambusu, bambusu a zase jenom bambusu. Na nic jiného nemá chuť… ani na páření. Jaký má smysl žít, když vlastně nežije? Jenže v dnešním světě panda nemůže jen tak spáchat sebevraždu, a to ani v animovaném snímku, vždyť je to ohrožený druh! (Pozn. dnes už pouze druhem „zranitelný“.)

Návrat do Adriaportu režie: Adéla Babanová; Česká republika; 2013; 13 min

Česká republika má jedinou maličkou chybu, nemá moře. Tohoto nedostatku si ostatně byli vědomi všichni vládnoucí představitelé v každé etapě historie naší země ležící v pomyslném srdci Evropy. Až v 80. letech se soudruzi odhodlali k činu a konečně se postavil tunel k moři do Adriaportu – moderní české přímořské letovisko, jinými slovy ostrov obehnán betonovou zdí. Pivo, bůček, moře a trochu zdiva s ostnatým drátem. Mystifikační dokument o tom, jak jsme se krásně mohli mít, akorát nám v realitě krásné zítřky prostě vždycky něco překazilo.

Oni (Azok) režie: Krisztina Meggyes; Maďarsko; 2015; 28 min

Poslechněte si pohádku o jednom malém království, jehož obyvatelé si žili spokojeně, v blahobytu a míru na slovensko-maďarských hranicích. Ale pak najednou do království vtrhli vetřelci! „Co tu chtějí, odkud přichází, kdy odejdou, nezasednou nám místa v autobuse?“ ptali se vystrašení občané. A králova opozice začala přemýšlet o tom, jak občany uklidnit. Dokumentární pohádka o jednom z nejrozmazávanějších témat současných médií. A jak to s vesničkovým královstvím dopadlo?

15:30 PŘEDNÁŠKA

Petr Szczepanik: Filmové konce filmu (Katedra filmových studií FF UK, Národní filmový archiv, oddělení výzkumu a redaktor odborného filmologického časopisu Iluminace)

Jak si filmy představují konec filmu jako média? Přednáška si z různých projevů reflexivity a autotematičnosti vybere ty, které prorokují, alegorizují či oplakávají konec kinematografie jako konec jedné éry – konec, který v sobě zároveň skrývá zárodek něčeho nového, ať už je to období úpadku vizuality, nebo jiné, radikálnější umění.

17:00

Na věčnost (Into Eternity) režie: Michael Madsen; Dánsko; 2010; 75 min

Dokumentární thriller, konceptuální umění, sci-fi záběry doplněné atmosférickou hudbou. Nejlépe zvolená forma k nepředstavitelnému, a přitom tak aktuálnímu a nebezpečnému tématu – jak bezpečně uložit nukleární odpad, který bude radioaktivní ještě 100 000 let? Aby ho futurističtí vykradači pyramid za 5 000 let zase nevykopali s mylnou vidinou tajemného a obrovského bohatství? Ve finských horách právě vzniká první taková schránka. Jmenuje se ONKALO. Cesta v čase tam a zpět s diváckou cenou ze třetího největšího dokumentárního festivalu na světě.

19:00

Zrodila se hvězda (A Star Is Born) režie: George Cukor; USA; 1954; 176 min; pouze anglické titulky

Hvězdy se rodí každý den. Některé za týden vyhasnou a některé přežijí dekády. Hollywood byl od svého vzniku místem, kde se určila jejich konstelace pro další období. Filmové plátno si žádalo pouze ty nejlepší. Judy Garland má teprve zazářit. Velkolepý muzikál plný spektakulárních hudebních čísel o kráse života v iluzi a touze po tom, být hvězdou a zářit ze všech kin po celém světě, a o utrpení, které přichází v moment odmítnutí. Dokonalý svět je ostatně záležitostí filmových pláten, dál vstoupit nemůže.

21:00 HRA!

Zásah! (finálně rozvratný teambuilding ve foyer MDK)

Loď potopena. Zúčastněte se největší námořní bitvy u Sokolova v dějinách jednadvacátého století. Staňte se lodí podle svých nejtajnějších snů. Udržte se na hladině a udržte si hladinku.

22:22

MC Matheus a smuteční KAR v Masce

Oblékněte se laskavě důstojně!

neděle 15. 10. 2017

10:00

Tradiční výlet s Vladimírem Bružeňákem po okolí Sokolova

Vyrážíme od Městského domu kultury. Vezměte si svačinky a nezapomeňte se na výlet přihlásit u stánku akreditací.

STÁLÝ DOPOROVODNÝ PROGRAM

- výstava uren

POZOR! Film Sokolov se letos opět navrací do prostor Městského domu kultury Sokolov na náměstí Budovatelů blízko historického centra města.

A program se klasicky může změnit…