Program 16. ročníku

 
Vše se připravuje! Buďte trpěliví. Děkujeme!

POZOR! Film Sokolov se letos po letech navrací do prostor Městského domu kultury Sokolov na náměstí Budovatelů blízko historického centra města.

Dveře MDK i festivalu jsou otevřeny každému, vstup na všechny součásti programu je zdarma, napiště si o svou akreditaci ještě dnes – info@filmsokolov.

PÁTEK 21.10. | SOBOTA 22.10. | NEDĚLE 23.10. | DOPROVODNÝ PROGRAM

pátek 21. 10. 2016

16:00

Divoká planeta režie: René Laloux; Francie, Československo; 1973; 72 min.

Na planetě Ygam budoucí vrba mlátička chytá ptáčky, krystaly vyrůstají z ničeho a vybuchují po zahvízdnutí, mravenečníci mají křídla a v odlehlé části parku se ve ztrouchnivělém stromě schovávají lidé, velcí jako lego panáčci, kteří jsou loveni vládci planety – modrými obry, aby se stali v nejlepším případě domácími mazlíčky nebo byli zcela vyhlazeni. Jeden mazlíček se ale systému vzepře a začne lidi spojovat… Zapomenutý skvost československé animace s úžasně ponuře barevnou atmosférou, tentokrát ve francouzské koprodukci a navíc se zvláštní cenou z Cannes!

18:00

Ivan Klimeš: Film a naše komunikace s jinými věky

Žít přítomnost není možné bez projekcí minulosti a budoucnosti, vztahování se k jiným časovým rovinám spjatým přirozeně i s prostorem patří proto k základním předpokladům lidské identity. Toto vztahování se má řadu forem, z nich prostředky umělecké kultury patří k nejvlivnějším. Fikční zakoušení minulosti i buducnosti bylo pro společenskou komunitu vždy lákavou nabídkou, a to tím spíše, že tyto výlety do jiných věků ve skutečnosti neomylně cílí do přítomnosti. To je na nich právě to vzrušující.

19:30

Slavnostní zahájení (tradičně podpořil sokolovský pivovar Permon, děkujeme)

20:15

Vyšší moc režie: Ruben Östlund; Švédsko, Francie, Norsko; 2014; 118 min.

Jak se chováme v mezních situacích? Pád laviny rozpoutává vztahovou krizi a ohrožuje pozici Tomase jako manžela a hlavy rodiny poté, co se svým intuitivním jednáním shodí v očích své ženy Ebby. Vizuálně čisté a široké záběry na lyžařské středisko a přírodní krásy Francouzských Alp působí jako kontrapunkt k dusné atmosféře a otázkám, při nichž ústřední manželskou dvojici až mrazí.

23:30

Aelita: Královna z Marsu s živým hudebním doprovodem režie: Jakov Protazanov; Sovětský svaz; 1924; 111 min.

Sovětské němé science fiction, které vám přinášíme v unikátním živém doprovodu brněnské alternativní kapely Pavel Ondračka lákalo v době svého vzniku především milostnou zápletkou a vysoce uměleckými dekoracemi ve stylu konstruktivismu. Dnešnímu divákovi však film nabízí především naprosto jedinečnou kombinaci sovětské ideologie, avantgardy a žánru sci-fi. Režisér Jakov Protazanov, veterán ruské kinematografie, ve svém filmu promítá archetypy sovětského revolučního filmu do představ o obyvatelích na vzdáleném Marsu. Výsledný mix tak nemůže skončit jinak než poctivou proletářskou revolucí. Nebude chybět ani srp a kladivo.

od 22:00

DJ v zimní zahradě MDK

Tradičně skvělý DJ Deleuze.

sobota 22. 10. 2016

10:30

Můžeš se to prostě naučit režie: Abigail Han; Singapur, USA; 2015; 30 min.

Krátký dokumentární snímek o přípravě tradičního receptu – kuřete s rýží. Vnučka s kamerou v ruce. Babička s kuřetem v ruce. Tři jazyky. Jazyk mladé generace – angličtina. Jazyk staré generace – čínské dialekty. Společný jazyk obou – čínština. Během 50 let se Singapur vymanil z chudoby a proměnil se v ekonomicky prosperující stát. Přijal globální image a odsunul své tradice. Pro dobro obyvatel, pro dobro státu. Mladá generace je připravena pro globální svět. Stará generace je odumírající kořen. Jeden recept. Jedna rodina, tři generace. Snaha o propojení.

Operátorka režie: Caroline Bartleet; Velká Británie; 2016; 7 min.

Klidná hlava a rychlý úsudek, důležité vlastnosti telefonního operátora na záchranné lince.

11:30

Takový nádherný den režie: Don Hertzfeldt; USA; 2012; 62 min.

Bill existuje. Po příchodu domů položí klíče na stůl. Nebere si v obchodě ovoce zkraje regálů, protože by se mohlo dotknout varlat ostatních zákazníků. Pravidelně chodí do nemocnice, někdy si nepamatuje proč. Animovaný film o tom, co je před smrtí, o životě. Fragmenty každodenní existence, jež je uzavřena v obrysech světa nakreslených černou linkou, ve kterém proudí stejně vypadající lidé, stickmani. Jednotvárná černobílost se pomalu rozplývá, propouští na povrch barvy a struktury. Realita není bezvýrazná. Koupelnová předložka je úžasná. Všechno je v pořádku. Bill žije.

13:30

Veronika Švecová: minilekce jógy

Neztrácejme kontakt s vlastním tělem.

14:00

6 kroků od sebe režie: Bartosz Dombrowski; Polsko; 2014; 81 min.

Víte, že s jakýmkoli obyvatelem naší planety jste propojeni přes pouhých šest známých? A že díky sociálním sítím stačí kontaktovat už jen 4-5 známých vašich známých, abyste si mohli pokecat s Bradem Pittem nebo si dát čajík s britskou královnou? Znamená to ale, že jsme si v digitálním světě opravdu blíž? Dokumentární road movie napříč různými místy, způsoby života a lidskými charaktery aneb od polské punkerky přes politika mafiána až k mexickému farmáři.

16:00

Veronika Švecová: minilekce jógy II

Neztrácejme kontakt s vlastním tělem.

17:00

Vladimír Bružeňák: Sokolovské osudy – velké příběhy malého regionu ve 20. století

Přednáška o obyvatelích Sokolovska, kterým eskapády 20. století změnily život.

18:30

Výstřel režie: Brian De Palma; USA; 1981; 108 min.

Zvukař Jack Terry náhodou nahraje důkaz, že to, co se na první pohled zdálo jako nehoda, byla ve skutečnosti důkladně naplánovaná vražda. Poté co se její strůjce rozhodne zahladit všechny stopy, se protagonista ocitá ve smrtelném nebezpečí. Intriky, politika, voyeurismus a John Travolta v napínavém thrilleru Briana de Palmy.

21:00

Kopytem sem, kopytem tam režie: Věra Chytilová; Československo; 1988; 128 min.

Jak se seberealizovat a zahnat nudu v období pozdní normalizace? Ve filmu Věry Chytilové dostali prostor mladí herci z divadla Sklep, jejichž postavy se s trýznivou realitou snaží vyrovnat pomocí recese a vytváření fraškovitých výstupů. Bezstarostnost mládí však naruší hrozba nákazy virem HIV. Obavy členů skupiny, kdo z nich je onen infikovaný, odkrývají jejich pravé charaktery. Avšak jde tu doopravdy o AIDS, nebo spíše o nákazu komunistickým režimem?

od 22:00

Speed dating večírek v zimní zahradě

Představte si to nejlepší a to nejhorší na jednom místě a nezapomeňte si k tomu objednat pití.

00:00

Korida lásky režie: Nagisa Ošima; Francie, Japonsko; 1976; 105 min.

Nadmíru doteků nabídne kultovní japonský snímek ze sedmdesátých let, za který byl režisér Nagisa Ošima nařčen z obscenity. Příběh ovládnutý sexuální žíznivostí se soustředí na dva milence – majitele nevěstince Kišico a mladou gejšu Sadu, která ho zcela uhrane. Umělecky hodnotný film odhaluje sexuální tabu a dodnes je obtížným soustem i pro náročné diváky. Vstup od 18 let.

neděle 23. 10. 2016

10:00

Tradiční výlet s Vladimírem Bružeňákem po okolí Sokolova

Vyrážíme od Městského domu kultury. Vezměte si svačinky a nezapomeňte se na výlet přihlásit u stánku akreditací.

STÁLÝ DOPOROVODNÝ PROGRAM

- pivo & lahůdky na rohu náměstí

A program se klasicky může změnit…