Program 18. ročníku

 

Dveře MDK i festivalu jsou otevřeny každému, vstup na všechny součásti programu je zdarma, napiště si o svou akreditaci ještě dnes – info@filmsokolov.

PÁTEK 12.10. | SOBOTA 13.10. | NEDĚLE 14.10. | DOPROVODNÝ PROGRAM

pátek 12. 10. 2018

17:00

Nesvatbov režie: Erika Hníková; Česká republika; 2010; 72 min

V jedné malé slovenské vesničce se na místo starosty dostává bývalý generál s kazatelskými sklony. Jeho úkol zní jasně, zachránit vesničku Zemplínské Hámre před vymřením. Situační dokument o tom, jak děti převzaly pohodlnost rodičů a posunuly ji na další úroveň. V jádru mají obě generace společné chování a cíle, jen u těch mladých se objevuje nešvar v podobě sociální neohrabanosti, která byla dříve vesnici cizí. Je lepší život ve svazku manželském nebo život v bezpečí mamahotelu s flaškou u úst?

19:00

Slavnostní zahájení (tradičně podpořil sokolovský pivovar “Permon”: https://www.facebook.com/pivopermon/, děkujeme!)

Svatební proslov je určitým společenským pravidlem a se svatbou je neodmyslitelně spjatý. Podle tradice se sluší poblahopřát novomanželům hodně štěstí do právě uzavřeného manželství, zahájit svatební hostinu slavnostním přípitkem, ale také udělit pár rad a pobavit svatebčany. Přípitky na svatbách by neměly být vážné a příliš zdlouhavé.

20:00

Svatba (Wesele) režie: Wojciech Smarzowski; Polsko; 2004; 109 min

Víte vy vůbec, kolik taková svatba stojí? Nejhloupější věc jsou svatební šaty, jen jednou si je o blečeš a je to, jako kdyby 2500 zlotých sežral pes. Za pronájem sálu, za jídlo a kapelu, knězi za mši a svatbu v kostele a pak taky ten zatracený svatební dar… Hlavní postavou polského filmu Svatba není podle očekávání nevěsta nebo ženich, ale otec Wiesek, který za svatbu své dcery draze zaplatil. Filmový debut Wojciecha Smarzovského je nejen hořkosladkou komedií, ale také cynickou sondou do povahy porevoluční polské společnosti. Prožijete štěstí, dojetí, lehkou erotiku i střevní problémy jako na ostatních svatbách, ale stejně jako pašovaná vodka to bude mít tak trochu jiný šmak.

22:30

Svatba upírů režie: Jaroslav Soukup; Česká republika; 1993; 96 min

Praha, 18. století, mladý hrabě Bancroft si krátí cestu po Čechách studiem Příručky pravého gentlemana. Teoretické znalosti je znenadání nucen konfrontovat s realitou, jakmile pozná krásnou baronku, do níž se okamžitě zamiluje. Brzy poznává, že je všechno jinak, než se píše v knihách. Zvláště, když se jeho tajemná milenka a její společníci objevují jen po západu slunce. Hororová parodie s příchutí česneku, který v hlavních rolích ukusují Rudolf Hrušínský nejml. a Iveta Bartošová. Film se pro režiséra Jaroslava Soukupa, autora legendárního Diskopříběhu, stal zároveň příležitostí, jak své postavy nechat žít opravdu nonstop.

od 23:00

Rozlučka ve Vegas s Dj Deleuze v Amnézii

Nejdůležitější na celé rozlučce je nápad – v jakém duchu se bude večer odvíjet? Uvidíme… (Amnézie se nachází hned vedle postranního východu z kina)

sobota 13. 10. 2018

10:00

Oslí kůže (Peau d‘âne) režie: Jacques Demy; Francie; 1970; 100 min

Jacquese Demyho muzikálově rozverná adaptace klasické pohádky o přenádherné mladé princezně, která je donucena v převleku do oslí kůže utéci před zaslepeným poblouzněním svého otce, jenž by i slunce z nebe strhl, proto aby ji získal za svou novou královnu. Díky menší pomoci kouzelné kmotřenky víly se jí podaří překonat veškeré překážky osudu pohádkové postavy, až na jedinou, kdy je chycena do přesladkého očarování láskou, ze kterého však tentokrát už nechce uniknout.

14:00 AUTORSKÉ ČTENÍ – Kavárna Šťístko

Lukáš Csicsely (Scénáristika FAMU)

Krátké čtení, mimo jiné, z novely Svátek o mladém floutkovi, který si rok co rok užívá na filmovém festivalu, avšak letos jede poprvé sám a přitom zjišťuje, že oslavy v jednom nejsou ono. Dílo inspiroval i Film Sokolov, kam se Lukáš jako student estetiky a filmové vědy vždy rád vracel.

14:45

Hon na nevěstu (Grab and Run) režie: Roser Corella; Španělsko, Německo, Kyrgyzstán; 2016; 86 min

Studuješ, chceš podnikat a chystáš se na zkušenou do zahraničí. Nemluvný chlapec ze sousední vesnice má s tebou ale jiné plány. Jdeš vynést smetí, ale jinde už se chystá velkolepá hostina. Pak se objeví auto. Za pár měsíců už umíš podojit kozu i poslepu. Tento netradiční způsob námluv je sice nelegální, ale tolerovaný. Protože jak jinak by se všichni ti kyrgyzští kluci oženili? Dokumentární snímek o stále živé kyrgyzské tradici, podle níž každé dobré manželství začíná slzami.

16:30 PŘEDNÁŠKA

Zdeněk Uherek: Únosy nevěst v 21. století jako běžná praxe (Institut sociologických studií FSV UK)

Je to možné? V Kyrgyzstánu ano. Globalizovaný ekonomicky propojený svět umožňuje, aby tradované zvyky a způsoby chování získávaly novou podobu, využívaly moderní techniku a zdokonalovaly se, aniž ztrácí své původní významy. Zatímco s mobilním telefonem se člověk naučí zacházet za několik hodin, za stejnou dobu surfovat a nakupovat na internetu a řídit auto za několik dní, představy, jak má vypadat vhodný sňatkový partner, správná rodina, či správný chlap se mění pomalu. Trvá to celé generace. Diskuse nad filmem vysvětlí, jaké společenské podmínky vedou k tomu, že jsou únosy nevěst stále běžnou praxí.

18:00

Happy-End režie: Peter Tscherkassky; Rakousko; 1996; 11 min

Štěstí, co je štěstí? Najít někoho, kdo s vámi sdílí nekonečnou vášeň pro pojídání dortů, tanec a přípitky pod vánočním stromkem. A ještě větší štěstí je objevit hodiny filmového materiálu, na kterých je to vše zaznamenáno.

Malé modré nic (Little Blue Nothing) režie: Vincent Moon, Antoine Viviani; Francie; 2009; 50 min

Bláznivá, ale křehká filmová báseň zachycující pátrání po dvou záhadných muzikantech, jejichž nahrávkou byli kdysi autoři filmu omámeni. Manželé Havlovi žijí ve vlastním světě, okolí je pro ně zahaleno mlžným oparem. Existuje pro ně pouze hudba, která vzniká propojením jejich duší a hrou na nástroje, jež se stávají neoddělitelnou součástí jich samých.

19:30 HRA!

Matchmaking – finální teambuildingové (s)párování ve foyer MDK

Svatby bývají jedinečnou příležitostí k seznámení – najdeš zde svou ideální polovičku nebo dvě?

20:00

Lovec jelenů (The Deer Hunter) režie: Michael Cimino; USA; 1972; 183 min

Epické tří-aktové drama Lovec Jelenů je nejen tíživým zachycením dopadu války na životy vojáků, ale zároveň i jeden z mála komerčně úspěšných filmu tvůrce Michaela Cimina. Režisér zde jako jeden z prvních ztvárnil téma vietnamské války bez zkresleného patriotismu a propagandy. Nejedná se o akční podívanou, místo toho je využito precizního a rozvrstveného vyprávění k zobrazení psychického a morálního zmrzačení trojice hlavních postav. V rámci letošního tématu festivalu stojí za pozornost především dlouhá úvodní svatební scéna, která slouží jako parafráze ticha před bouří.

23:00

Rozlučka ve Vegas II. s Dj Deleuze v Amnézii

Podobný večer asi netřeba sáhodlouze představovat. Jeho základními pilíři jsou pohodlné boty, dostatečný finanční obnos v peněžence a kuráž. Zábrany i stud nechte doma!

neděle 14. 10. 2018

10:00

Tradiční výlet s Vladimírem Bružeňákem po okolí Sokolova

Svatební cesta je tím nejkrásnější zakončením náročných svatebních příprav a svatby samotné. Je to pomyslná třešnička na dortu, daleko lepší než samotná svatební noc.
Vyrážíme od Městského domu kultury. Vezměte si svačinky a nezapomeňte se na výlet přihlásit u stánku akreditací.

POZOR! Film Sokolov se letos opět navrací do prostor Městského domu kultury Sokolov na náměstí Budovatelů blízko historického centra města.

A program se klasicky může změnit…